Českomoravská konfederace odborových svazů

je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 31 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR. ČMKOS je rovněž členem Evropské odborové konfederace (ETUC), Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) a Odborového poradního výboru při OECD (TUAC).

Máte-li zájem stát se členem odborů v rámci ČMKOS, přečtěte si informaci Jak se stát členem odborů

Varování před dopady opatření neomezeného loss carryback

  • Zveřejněno: 28.05.2020

Vláda na jednání v pondělí 25. 5. schválila opatření umožňující firmám odepsat letošní ztrátu ze zisků v letech 2018 a 2019 a získat tak zpět již dříve zaplacenou daň z příjmů právnických osob (tzv. loss carryback). Bez omezení toto opatření znamená obrovský zásah do státního i obecních rozpočtů. Opatření přitom nemá dostatečně silné ekonomické odůvodnění, bylo schváleno bez detailnější analýzy a bez vyhodnocení dopadů. Jiná opatření podporovaná a zvažovaná vládou jsou v současné situaci levnější, efektivnější a vhodnější. 

Nenechte se obejít! Zvlášť, když jde o vaše zdraví.

  • Zveřejněno: 20.05.2020
Bezpečnost práce rozhodně nelze jen tak opominout. V zákoníku jsou stanoveny jasné povinnosti zaměstnavatele. Jednou z nich je, že důležitá opatření v rámci bezpečnosti práce musí projednat s odborovou organizací a zástupci pro oblast bezpečnosti práce anebo přímo se zaměstnanci.
 
Jiný postup je protiprávní!

Sondy REVUE 5/2020 - elektronická verze zdarma

  • Zveřejněno: 18.05.2020
Magazín Sondy REVUE - Květnové číslo přináší:
 

1. Jak imunita denně válčí o naše zdraví? Odpovídá přední český imunolog Ivan Šterzl.
2. Editorial Jany Kašparové: Lobbisté nahradili tripartitu?
3. Rubrika Co řekli politici: O výši podpory v nezaměstnanosti.
4. Anketa s předsedy odborových svazů: Krizovou zkoušku odbory zvládly a vyjdou posíleny.
5. Rozhovor: Dovolená v Česku je naším plánem říká Sondám ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
6. Dopady epidemie na ekonomiku řeší v Česku tři týmy expertů.
7. Jaká opatření podniklo Německo v boji s koronavirem.
8. Aktuální právní servis a další...

Práce má svůj svátek už 130 let

  • Zveřejněno: 30.04.2020
Svátek práce je zase tady a tentokrát má kulatiny! Od prvního protestu dělníků za osmihodinovou pracovní dobu uplynulo už 130 let.
 
Je samozřejmé, že v dnešní době je hlavním tématem pandemie a s tím související otázka zdraví, ekonomické situace a vztahů mezi lidmi. Ale právě kvalita práce, pracovní doba nebo ochrana zdraví při práci - tedy klíčové požadavky odborů už od 19. století - znovu vystupují jako zásadní témata v současné situaci.
 
Přejeme vám všem krásný svátek práce. Užijte si volno a vám, kteří i dnes musíte pracovat, děkujeme. Bez vás by to nešlo.

Připomínáme si oběti smrtelných pracovních úrazů a koronarovirové pandemie

  • Zveřejněno: 28.04.2020

Dnes je Mezinárodní vzpomínkový den za oběti pracovních úrazů.

Je to den smutku nejen pro odbory, ale pro celý svět. Je silným varováním, jak nesmírně důležitá je ochrana zaměstnanců a všech lidí před nemocemi, zejména na pracovišti. Devastující následky koronarovirové pandemie negativně už dnes ovlivňují budoucí statistiky úmrtí v práci.

Při příležitosti letošního Mezinárodního vzpomínkového dne myslíme s úctou na všechny, kteří zemřeli kvůli své práci. Budete s námi i vy držet minutu ticha?

#IWMD

 

Jak se v práci chránit před koronavirem?

  • Zveřejněno: 24.04.2020
Představujeme vám krátký informační materiál, který obsahuje doporučení k ochraně zaměstnanců v práci před koronavirem. Materiál byl vytvořen ve spolupráci ČMKOS, Ministerstva práce a sociálních věcí, Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, Ústavu státu a práva a Státního zdravotního ústavu.