Českomoravská konfederace odborových svazů
je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 31 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR. ČMKOS je rovněž členem Evropské odborové konfederace (ETUC), Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) a Odborového poradního výboru při OECD (TUAC).
Máte-li zájem stát se členem odborů v rámci ČMKOS, přečtěte si informaci Jak se stát členem odborů.
Aktuálně
Kurzarbeit a koronavir
„Plně chápeme mimořádnou situaci, byli jsme připraveni na dnešním tripartitním zasedání předložit některé náměty a opatření, která by pomohla zaměstnancům i firmám v případě většího šíření nákazy koronavirem.
Jako vhodné bychom viděli využití tzv. kurzarbeitu v ČR. Může se stát, že některé firmy, poskytovatelé služeb, by byly nuceny zastavit výrobu či činnost, a to může vážně dopadnout i na další subjekty a subdodavatské firmy. Bylo by dobře v takovém případě v režimu kurzarbeitu pomoci zaměstnavatelům dotací mezd zaměstnancům, s tím, že by nedošlo k propadu jejich příjmů, zachovala by se kupní síla a nedošlo k propadu ekonomiky fatálním způsobem,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.
Ochrana zdraví zaměstnanců v době pandemie
V poslední době dostáváme v souvislosti s diskusemi v médiích, tisku i na internetu ohledně šířícího se nebezpečí koronaviru nebo pandemie řadu dotazů, jak má být zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců v době takové epidemie.
Josef Středula v Otázkách Václava Moravce

Podporujeme požadavky odborářů z firem MORA Moravia a KRODOS BUS
Když je velký vítr překážkou v práci

Také jste dnes kvůli větru dlouho čekali na zpožděný vlak, autobus nebo tramvaj?
Obecně platí, že zaměstnancům se v případě nepříznivých povětrnostních situací, kdy se nemohou dostat do práce, poskytuje volno na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy.
Zaměstnancům těžce zdravotně postiženým zaručuje přímo předpis v takovém případě náhradu mzdy nebo platu na dobu, nejvýše jednoho dne. Jinak ale platí, že jde o překážku v práci podle zákoníku práce, který je veden zásadou „co zákon nezakazuje, dovoluje“ a tedy i když nařízení vlády říká „zaměstnavatel poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy“ může zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy. To je věc jeho dobré vůle.
Podle zákona se obecně jedná o tzv. důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance. Upravuje to nařízení vlády č. 590/2006 Sb.