Českomoravská konfederace odborových svazů

je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 31 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR. ČMKOS je rovněž členem Evropské odborové konfederace (ETUC), Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) a Odborového poradního výboru při OECD (TUAC).

Máte-li zájem stát se členem odborů v rámci ČMKOS, přečtěte si informaci Jak se stát členem odborů

Na co máte nárok v případě karantény?

  • Zveřejněno: 09.03.2020
Češi, kteří se vrací z Itálie, musí na 14 dní do karantény. Znamená to i dvoutýdenní absenci v zaměstnání. Na co mají zaměstnanci v takové situaci nárok? O tom dnes hovořil ve Studiu 6 místopředseda ČMKOS Vít Samek.
 

Koronavirus a čeští zaměstnanci

  • Zveřejněno: 06.03.2020
Českem obchází strach z koronaviru. Jak vidí obavy českých zaměstnanců z nemoci či případné karantény šéf odborů Josef Středula? Co zaměstnavatel musí, na co má zaměstnanec nárok? A jak se zachovat, aby vám virus neoslabil výplatu? Bude se v Česku zkracovat pracovní doba?
 
 

Kurzarbeit a koronavir

  • Zveřejněno: 02.03.2020
Dnešní jednání tripartity bylo z důvodu jednání Bezpečnostní rady státu zrušeno.

Plně chápeme mimořádnou situaci, byli jsme připraveni na dnešním tripartitním zasedání předložit některé náměty a opatření, která by pomohla zaměstnancům i firmám v případě většího šíření nákazy koronavirem.

Jako vhodné bychom viděli využití tzv. kurzarbeitu v ČR. Může se stát, že některé firmy, poskytovatelé služeb, by byly nuceny zastavit výrobu či činnost, a to může vážně dopadnout i na další subjekty a subdodavatské firmy. Bylo by dobře v takovém případě v režimu kurzarbeitu pomoci zaměstnavatelům dotací mezd zaměstnancům, s tím, že by nedošlo k propadu jejich příjmů, zachovala by se kupní síla a nedošlo k propadu ekonomiky fatálním způsobem,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.

Ochrana zdraví zaměstnanců v době pandemie

  • Zveřejněno: 27.02.2020

V poslední době dostáváme v souvislosti s diskusemi v médiích, tisku i na internetu ohledně šířícího se nebezpečí koronaviru nebo pandemie řadu dotazů, jak má být zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců v době takové epidemie.

Josef Středula v Otázkách Václava Moravce

  • Zveřejněno: 24.02.2020
"20 miliard korun na odlivu mateřské firmě do zahraničí proti 3 % růstu mezd u této firmy... To považuju za naprosto nehorázné."
 
Podívejte se ze záznamu na vystoupení předsedy ČMKOS v pořadu České televize.