Českomoravská konfederace odborových svazů

je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 31 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR. ČMKOS je rovněž členem Evropské odborové konfederace (ETUC), Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) a Odborového poradního výboru při OECD (TUAC).

Máte-li zájem stát se členem odborů v rámci ČMKOS, přečtěte si informaci Jak se stát členem odborů

Válka do 21. století nepatří

  • Zveřejněno: 02.03.2022
Českomoravská konfederace odborových svazů vyjadřuje plnou solidaritu s ukrajinskými občany, jejichž země čelí ruské vojenské agresi. Těmito slovy ČMKOS vyjádřila svůj postoj ústy svého předsedy bezprostředně po napadení Ukrajiny. Konflikt na Ukrajině graduje, vojska devastující zemi, tisíce obětí mezi civilisty a vojenskými silami. Stovky tisíc uprchlíků byly nuceny opustit své domovy a překračují hranice do sousedních zemí. Jdou do nejistoty, protože prchají před nebezpečím války. Je to nejhorší možný scénář, který se stal bohužel realitou. „Je nezpochybnitelným porušením mezinárodního práva, a především způsobuje ztráty na tom nejcennějším, lidských životech,“ doplnil k situaci na Ukrajině předseda ČMKOS a také viceprezident Evropské odborové konfederace.

Stanovisko ČMKOS k Programovému prohlášení vlády

  • Zveřejněno: 09.01.2022

Českomoravská konfederace odborových svazů jako největší nezávislá odborová centrála v České republice sdružující členy či voliče prakticky celého politického spektra sledovala a sleduje celou řadu nastolovaných témat a způsobů řešení i úroveň politické diskuse probíhající v rámci předvolebního boje s velkými rozpaky. Velmi citlivě vnímá řadu signálů naznačujících zastavení či dokonce obrácení směru dosavadního vývoje české společnosti v oblasti sociálního partnerství a sociálního dialogu.  Tyto své obavy, postoje a návrhy vtělila Českomoravská konfederace odborových svazů do svého stanoviska k Programovému prohlášení vlády, které dnes zveřejňuje.

Odborový svaz státních orgánů a organizací: Výchozí kroky vlády musíme hodnotit kriticky

  • Zveřejněno: 29.12.2021

Tisková zpráva Odborového svazu státních orgánů a organizací: Dnešní rozhodnutí vlády, kterým zmrazila platy ve státní službě, považujeme za výsměch desítkám tisíc státních zaměstnanců a zaměstnankyň i úředníků územních samosprávných celků. Přestože i během pandemie plnili své úkoly co nejlépe to bylo možné, a mimo jiné se podíleli na vyplácení všech kompenzací, krizového ošetřovného nebo trasování nakažených osob, jejich platy teď reálně kvůli vládě klesnou. Přitom i na ně dopadá inflace, zvyšování cen energií a další aktuální ekonomické problémy.