Novela zákoníku práce vstupuje v účinnost: Co to znamená pro zaměstnance?

Zaměstnanci a zaměstnankyně se od 1. června musí připravit na řadu změn, které přináší tzv. „flexinovela“ Zákoníku práce. Ta nyní vstupuje v účinnost. Dotkne se různých oblastí pracovního života. Co pro vás jako zaměstnance znamená?

Volno na hledání zaměstnání

Jedna z klíčových změn se týká osob, které dostaly výpověď. Ti, kteří odcházejí v rámci standardní výpovědi, získají čtyři dny placeného volna na hledání nové práce. „To považujeme za zcela zásadní krok ke zvýšení jistoty odcházejících zaměstnanců. Nejsou to zbytečné náklady, ale investice do zdravého pracovního trhu,“ zdůrazňuje předseda ČMKOS.

Změny ve výpovědích 

Nově začne běžet výpovědní lhůta již v den, kdy je výpověď doručena, nikoliv až od začátku následujícího měsíce. V případech výpovědi kvůli porušení pracovních povinností nebo neuspokojivým pracovním výsledkům bude zákonem stanovena pouze měsíční výpovědní doba. 

Délka zkušební doby 

Zkušební doba se po dohodě u běžných pozic prodlužuje na čtyři měsíce, u vedoucích pracovníků může zkušební doba činit až osm měsíců. Novinkou je i možnost dodatečně zkušební dobu prodloužit formou dohody. Automaticky se navíc prodlouží o dobu čerpání dovolené, překážek v práci nebo i neomluvených absencí. 

Otevřenost v odměňování 

Zaměstnanci již nemohou být smluvně zavázáni k mlčenlivosti o výši své mzdy. Sdílení informací o výdělku má podpořit transparentnost a rovné odměňování. Zaměstnavatelům, kteří by novou povinnost porušili, hrozí pokuta až 400 000 Kč. Ačkoli takové dohody byly i dříve právně de facto neplatné, nyní zákon vysloveně stanovuje, že jsou ilegální. Zaměstnavatel tak nemůže podobnými dohodami zaměstnanci ani hrozit. 

Zvýhodnění pro rodiče 

Rodiče na rodičovské dovolené budou moci nově vykonávat svou původní práci na základě dohod DPP nebo DPČ. Vrátí-li se do zaměstnání do dvou let věku dítěte, mají garantovaný návrat na stejné místo a stejné pracoviště.  

Pracovní smlouvy na dobu určitou lze v případě zástupů za rodiče nově uzavírat i opakovaně až do celkové doby devíti let, bez omezení počtu těchto smluv. 

Výplaty v cizí měně, lékařské prohlídky, mzdové výměry 

Mzda bude moci být nově vyplácena i v jiné měně, což je praktické zejména pro zaměstnance a zaměstnankyně ze zahraničí nebo působící v zahraničí.  

Pro nerizikové profese se ruší povinnost absolvovat vstupní lékařské prohlídky.  

Elektronické doručování mzdových výměrů se zjednodušuje – nově postačí využití interních elektronických prostředků zaměstnavatele (např. e-mail, interní systém), aniž by bylo třeba předchozího souhlasu zaměstnance; stačí potvrzení o doručení. 

Úpravy v oblasti podpory v nezaměstnanosti 

Novela přináší nové schéma rozložení podpory v nezaměstnanosti. Podpůrčí doba a výše podpory se stanovuje podle věku uchazeče o zaměstnání a podle doby, po kterou je jako nezaměstnaný registrován na Úřadu práce. 

Zdroj: MPSV ČR
Možnosti pro mladé a pečující osoby 

Čtrnáctiletí budou moci v létě nově pracovat až 35 hodin týdně.  

Do uznatelné praxe pro účely zařazení do platového stupně ve veřejných službách a správě se bude nově počítat i doba péče o závislou osobu či doba doktorského studia. 

Volno při úmrtí blízké osoby, při svatbě nebo při doprovodu k lékaři 

Takzvaná “flexinovela” přináší také úpravy v oblasti osobních překážek v práci, které reagují na praktické potřeby zaměstnanců. Nově se například sjednocuje pravidlo, že pracovní volno se poskytuje v celých dnech – týká se to například volna při úmrtí blízké osoby, které lze nově rozšířit o až pět dnů neplaceného volna.  

V případě doprovodu rodinného příslušníka k lékaři je nyní výslovně upravena možnost doprovodu nejen tam, ale i zpět domů.  

Zaměstnanci mají dále nárok na placené volno na den vlastní svatby a jeden neplaceného volna k tomu.

Když se budete stěhovat

Při stěhování budou mít lidé nárok na dva dny neplaceného volna. Pokud je navíc stěhování vyvoláno požadavkem zaměstnavatele, například kvůli relokaci provozovny, bude volno naopak placené.

Náhrada při ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Novela zavádí jednorázovou náhradu pro zaměstnance, kteří ukončí pracovní poměr z důvodu dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Tato náhrada nahrazuje dosavadní odstupné a činí dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku zaměstnance.

Kratší odpočinek při krizových zásazích

V mimořádných situacích vyžadujících okamžitý zásah (povodně, bouřka s výpadkem elektřiny apod.), může zaměstnavatel zkrátit minimální denní odpočinek zaměstnance na šest hodin. Tento zkrácený odpočinek musí být zaměstnanci nahrazen následující den.

Rozšíření vlivů při znemožnění cesty do zaměstnání

U překážky v práci „Znemožnění cesty do zaměstnání“ (týkající se těžce zdravotně postižených zaměstnanců) novela vyjasňuje, že za relevantní znemožnění cesty je třeba považovat nejen povětrnostní vlivy, ale také živelní události či jiné obdobné mimořádné události. 

Novelizovaný Zákoník práce přináší množství změn. Mnohé z nich vnímá ČMKOS kriticky. Odmítali jsme například prodloužení zkušební doby, které nadále oslabuje pozici zaměstnance vůči zaměstnavateli. Za významný úspěch ale považujeme to, že se v novele po nátlaku odborů nakonec neobjevila výpověď bez udání důvodu. 

Doporučujeme vám zkontrolovat si pracovní smlouvy a připravit se na možné změny ze strany zaměstnavatelů – zejména tam, kde bude třeba k uplatnění novinek uzavřít dodatek ke smlouvě.  

Připomínáme, že takový dodatek můžete odmítnout podepsat. V případě nejasností se můžete obrátit na kanceláře právního poradenství vašich odborových svazů nebo přímo právníky Českomoravské konfederace odborových svazů. Odboroví experti tu jsou pro vás.