
První webinář nesl název Řešení nejčastějších příkladů porušování práv zaměstnanců. Tomáš Palla odpovídal mimo jiné na následující otázky: Kam se obrátit, když mi zaměstnavatel dluží mzdu? Pomůže mi inspektorát práce, když jsem dostal/a neplatnou výpověď? Může být skrytá nahrávka mého nadřízeného použita jako důkaz o jeho protiprávním jednání v soudním řízení? Jak mohou odbory pomoci v případě šikany na pracovišti?
Další setkání vedl Jaroslav Stránský, který se zaměřil na představení změn v zákoníku práce v letech 2024 a 2025. K 1. srpnu 2024 vstoupila totiž v účinnost tzv. transpoziční novela zákoníku práce, jejímž cílem bylo zapracování požadavků vyplývajících ze směrnice EU o přiměřených minimálních mzdách. Kromě toho bylo provedeno i několik dalších změn. V Poslanecké sněmovně je projednávána další, tzv. flexibilizační novela. Má přinést významné změny mimo jiné v oblasti skončení pracovního poměru. Zákoník práce prochází v současnosti četnými transformacemi a ne vždy je jednoduché se v nich vyznat. Pro odboráře a odborářky je ale zásadní být v obraze. Náš listopadový webinář jim bezesporu pomohl zorientovat se v této spletité situaci.
Třetí podzimní webinář se věnoval základním právům a povinnostem odborových organizací. Byl určen především pro nové odboráře a odborářky. Tomáš Palla v něm seznámil účastníky s tím, jaké podmínky musí odborová organizace splnit, jaká má vůči zaměstnavateli práva, kdy se vyžaduje její souhlas apod.
Webináře se setkaly s obrovským zájmem – jejich kapacita (480 míst) byla velmi rychle naplněná. Není divu – on-line prostor otevírá velmi přístupné formy vzdělávání. Právník Tomáš Palla k tomu dodává: „Vzdělávání formou webinářů považuji za vysoce efektivní, protože umožňuje prakticky bez nákladů proškolit na konkrétní téma velké množství lidí z různých koutů země. Nemusejí nikam jezdit, jen se v patřičný čas připojí k virtuální události. Jen je škoda, že technologie zatím nedokáží plnohodnotně nahradit takový ten pocit užšího propojení lektora a účastníků klasického semináře, popovídání u kávy po semináři apod. Ale i přesto jsem vždy rád, když se akce povede, lidi se ptají a je vidět, že je téma zajímá a jsou spokojení.“
Jste odborář/ka sdružený/á v ČMKOS a zajímají vás webináře? Kontaktujte svůj odborový svaz, který vám poskytne aktuální informace. Můžete se taky zaregistrovat zde – pošleme vám e-mail, jakmile vypíšeme další webinář.