Vše o současném stavu nouze. Koronavirus má velké dopady na svět práce, ekonomiku a veřejné služby.

Prohlášení evropských sociálních partnerů EOK, BusinessEurope, CEEP, SMEUnited k epidemii COVID-19

  • Zveřejněno: 17.03.2020

Organizace evropských zaměstnavatelů a odborů vyjadřují upřímnou soustrast rodinám, které již přišly o své blízké na následky COVID-19 a svou vděčnost podnikům a pracujícím, kteří již projevují mimořádnou odvahu a odolnost a to jak v péči o nemocné, tak při zajišťování životně důležitého zboží a služeb, na kterých jsme všichni závislí. Pozorně sledujeme dramatický vývoj epidemie COVID-19 v celé Evropě a jsme v popředí, zejména v rámci členských států, při navrhování a provádění mimořádných opatření na pomoc podnikům a pracujících při řešení této mimořádné situace.

Evropští sociální partneři podporují soubor opatření vyhlášených Evropskou komisí dne 13. března a Evropskou centrální bankou v posledních dnech a jsou v úzkém kontaktu s Komisí, aby pomohli zajistit rychlé a účinné zavádění, které bude doplňovat a podporovat vnitrostátní opatření, která byla a budou projednána mezi národními sociálními partnery a vládami členských států.

Evropští sociální partneři naléhavě žádají Euroskupinu a Radu ministrů hospodářství a financí (ECOFIN), která se sejde na zasedání ve dnech 16. – 17. Března, aby schválily všechna opatření navržená Evropskou komisí bez prodlení a beze změn, což by mohlo oslabit jejich účinek.

Sociální partneři vyzývají vlády, aby schválily zejména opatření, která si kladou za cíl:

  • dočasné plné využití flexibility obsažené v cílech Paktu stability a růstu, včetně zvážení jeho dočasného pozastavení pomocí obecné únikové doložky;
  • zamezit narušení jednotného trhu, včetně zákazů a vývozních omezení, zejména pro vývoz zdravotnického vybavení a léčiv, a zastavit uzavírání hranic pro zboží; ochrana všech druhů nákladní dopravy je v rámci EU prioritou a má rovněž zásadní úlohu při koordinaci a informování o opatřeních přijatých v členských státech;
  • povzbuzování výdajů a investic členských států, zejména na posílení personálu, vybavení a prostředků pro vnitrostátní zdravotnické služby, systémy sociální ochrany a další služby obecného zájmu;
  • mobilizaci nevyužitých strukturálních fondů a jiných fondů EU na podporu členských států při zajišťování finanční podpory a podpory příjmů pracujících postižených nezaměstnaností nebo pozastavením zaměstnání, včetně nestandardních pracovníků a osob samostatně výdělečně činných;
  • zajištění přístupu k úvěrům a finanční podpory pro podniky, zejména všechny typy malých a středních podniků, které jsou postiženy uzavíráním a nouzovými opatřeními, s koordinovaným zásahem z rozpočtu EU, ECB, EIB a národních podpůrných bank;
  • aktivace fondu solidarity pro přírodní katastrofy a jakéhokoli jiného dostupného financování na úrovni EU;
  • mělo by být rovněž uznáno úsilí Evropské komise o plné využití flexibility v rámci pravidel státní podpory.

Členské státy by měly do navrhování a provádění vnitrostátních opatření zapojit národní sociální partnery.

Je třeba vyvinout veškeré úsilí, aby se pracujícím, podnikům, hospodářským činnostem a veřejným službám pomohlo přežít krizi, aby se po skončení krize mohli vrátit ke svým činnostem, udrželi zatím pracující v zaměstnání, ochránili před nezaměstnaností a ztrátou příjmů a zmírnili finanční ztráty.

Komise a členské státy musí zajistit, aby finanční podpora byla zaslána podnikům, zejména všem typům malých a středních podniků, a všem pracovníkům, včetně osob samostatně výdělečně činných a osob s nejistými zaměstnáními, které jsou nejzranitelnější.

Pro podporu veřejných služeb, které jsou napnuty až na hranici, a pro podniky a pracující zasažené krizí je zásadní plán Komise být flexibilní v otázce fiskálních pravidel a pravidel státní podpory.

Finanční prostředky EU investované do ochrany pracujících a podniků před nejhoršími dopady krize by měly doplňovat výdaje členských států.

Evropa musí při řešení této mimořádné situace prokázat odpovědnost, solidaritu a účinnost tím, že bude chránit všechny své postižené občany, pracující a podniky.


ETUC, Luca Visentini, generální tajemník

BUSINESSEUROPE, Markus J. Beyrer, generální ředitel
 
CEEP, Valeria Ronzitti, generální tajemnice
 
SMEunited, Veronique Willems, generální tajemnice

Prohlášení Skupiny zaměstnanci Evropského hospodářského a sociálního výboru k epidemii COVID-19

  • Zveřejněno: 17.03.2020
S ohledem na aktuální vývoj COVID-19 v Evropě a ve světě Skupina zaměstnanci:
  1. bere na vědomí úsilí na evropské a vnitrostátní úrovni o kontrolu šíření viru. Zjevný přeshraniční rozměr viru brání tomu, aby byla jednostranná vnitrostátní akce skutečně účinná. Koordinace je proto zásadní pro zavedení účinných opatření a v tomto ohledu musí Evropská unie ukazovat cestu jak jasnými pokyny, tak transparentními informacemi.
  2. vyjadřuje svou solidaritu s infikovanými lidmi a vyzývá k ochraně zejména rizikových skupin, jako jsou starší lidé, lidé s oslabeným imunitním systémem a dalších. Pro jejich ochranu je zásadní zavedení účinných opatření k zadržení šíření nákazy.
  3. uznává vážné nebezpečí šíření dezinformací v krizi, jako je tato, a vyzývá k odpovědnosti občanů za sdílení pouze důvěryhodných informací s cílem bojovat proti šíření strachu.
  4. zdůrazňuje hlavní priority bezpečnosti a veřejného zdraví. Hlavní zásadou všech koordinovaných reakcí na krizi musí být ochrana veřejného zdraví a bezpečnost zúčastněných pracovníků.
  5. prohlašuje, že je zapotřebí zvláštní podpory evropských pracujících a zejména podmínek práce a ochrany zdravotnických pracovníků. Systémy zdravotní péče v EU a jejich pracovníci jsou v první linii a musí k dispozici veškeré nezbytné finanční prostředky, aby zajistili řešení této krize účinně a spravedlivě.
  6. požaduje jasná opatření týkající se situace pracovníků, kteří mohou být v karanténě, například možné práce na dálku, placeného volna volných listů, pokud není práce na dálku možná, a zvláštní pozornost těm, na kterých jsou další osoby závislé. To je obzvláště naléhavé v případě nejistých a špatně placených pracovních místech a v odvětvích „nových forem práce“, jako je platformové hospodářství, kde švarcsystém znamená neexistenci ochranným opatřením.
  7. připomíná, že je zapotřebí nejen fiskální pružnosti při řešení krize COVID-19, ale také revize Paktu o stabilitě a růstu, zejména s ohledem na hospodářské důsledky pandemie. Současný vývoj by mohl přinést hospodářskou krizi podobnou nebo horší než v roce 2008 a reakcí nemůžou být opět úsporná opatření.
  8. proto vyzývá k přijetí rozhodných proticyklických politik na evropské a vnitrostátní úrovni, které by zabránily současnému hospodářskému vývoji a zabránily dalšímu zhoršování životních podmínek občanů. Už před vypuknutím COVID-19 procházela EU zpomalením hospodářského růstu. Nyní je více než kdy jindy nutné podporovat veřejné investice, byť by docházelo k deficitu rozpočtů, které by měly být financovány z eurobondů. Toto je ten pravý okamžik, abychom ukázali skutečnou evropskou solidaritu mezi členskými státy EU.
  9. považuje za jediné možné řešení současné krize koordinovanou reakci EU, která poskytne občanům transparentní a spolehlivé informace, zajistí ochranu pracovníků a prostředky a personálem posílí naše systémy sociálního zabezpečení a zdravotní péče.

Pandemie COVID-19 má na Evropu významný hospodářský, sociální a lidský dopad. Situace se každým dnem zhoršuje, ale EU a členské státy musí zůstat jednotné, reagovat společně a účinně v boji proti šíření viru a chránit občany a pracovníky.

"Tato epidemie je zkouškou solidarity - politické, finanční a vědecké. Musíme se sjednotit, abychom bojovali proti společnému nepříteli, který neuznává hranice, zajistit zdroje nezbytné k ukončení epidemie a nalézat sdílené odpovědi na sdílené problémy, “uvedl Oliver Röpke, předseda Skupiny zaměstnanci EHSV.

Odborové centrály ČMKOS a ASO oceňují české zaměstnance

  • Zveřejněno: 16.03.2020
Vyjadřujeme všem zaměstnancům, kteří v této složité situaci pracují, velké uznání a poděkování
 
Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů vyslovují velké uznání všem zaměstnancům v ČR, kteří pracují a významně se podílejí na tom, aby se v této pro nás všechny nesmírně zkoušené době, chod v ČR nezastavil. Nelze vyjmenovat všechny profese, ať jsou to především zdravotníci, hasiči, policisté, záchranáři, prodavači, lidé v dopravě, na železnici, v energetice, nepřetržitých provozech, zajišťující potraviny, vodu, teplo, ale i televizní a rozhlasové vysílání, abychom měli informace a další a další doslova hrdinové v práci. Děkujeme i našim odborářům v podnicích a institucích, kteří se společně se zaměstnavateli  snaží zajistit co možná nejbezpečnější výkon práce. 
 
Oceňujeme vaše úsilí a ujišťujeme vás, že odbory vyvinou maximální úsilí, aby finanční dopady "koronavirové krize" byly na naše zaměstnance co nejmenší.

Děkujeme vám a jsme na vaší straně
 
Josef Středula, předseda ČMKOS
Bohumír Dufek, předseda ASO

Prohlášení Evropské odborové konfederace k vypuknutí epidemie COVID-19

  • Zveřejněno: 16.03.2020

Výkonný výbor EOK, který se setkal v Bruselu ve dnech 9. – 10. března 2020, vyzval ke klidu po vypuknutí epidemie COVID-19 a vyzval lidi, aby se všude řídili doporučeními příslušných zdravotnických orgánů.

Výkonný výbor uvítal dosud přijatá opatření na úrovni EU i na vnitrostátní úrovni, trvá však na tom, aby byla přijata veškerá další nezbytná opatření k zastavení a omezení šíření viru, jakož i opatření zaváděných za účelem ochrany zdraví a zmírnění ekonomických dopadů této bezprecedentní situace. Vyzýváme úřady, aby převzaly koordinovanější a aktivnější úlohu při naléhavé podpoře ekonomik v celé Evropě. Je nepřijatelné, aby ekonomické břemeno této krize, které bude pravděpodobně mnohem závažnější než finanční krize v roce 2008, spočívalo na veřejných financích, veřejných službách a v konečném důsledku na evropských pracujících. Nesmíme připustit  kvůli krizi COVID-19 další úsporná opatření a škrty.

...

Pracovní právo versus koronavirus

  • Zveřejněno: 16.03.2020
V době karantény vyplývá na povrch mnoho pracovněprávních otazníků, na které je nutné rychle a snadno najít odpověď. Proto české odbory vytvořily přehled práv a povinností s vysvětlením jednotlivých ustanovení. Najdete zde vše potřebné z hlediska pracovního práva a pracovní hygieny.

Personální krize ve zdravotnictví trvá a je velkou hrozbou pro všechny

  • Zveřejněno: 12.03.2020

Tisková konference Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů z 12. 3. 2020.

Nejdůležitější v současné situaci je

  • ochrana lidí, a to jak zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb, tak pacientů a klientů.
  • zabezpečení péči o nemocné a minimalizování rizika pro zdravotníky a zaměstnance sociálních služeb.
  • dostatek osobních ochranných pomůcek a jejich rovnoměrná distribuce pro všechny nemocnice i zařízení sociálních služeb, nelze v některých nemocnicích vytvářet zásoby a zaměstnance jiných zařízení nechat bez ochrany.