Českomoravská konfederace odborových svazů

je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 31 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR. ČMKOS je rovněž členem Evropské odborové konfederace (ETUC), Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) a Odborového poradního výboru při OECD (TUAC).

Máte-li zájem stát se členem odborů v rámci ČMKOS, přečtěte si informaci Jak se stát členem odborů

ČMKOS k aktuální situaci České republiky

  • Zveřejněno: 09.03.2022
Problémy, které Česká republika měla především s rychle rostoucí inflací, veřejnými financemi a dalšími a dalšími oblastmi nezmizely – jen je na určitý čas přebilo (a fakticky znásobilo a zesílilo) napadení Ukrajiny ruskými vojsky.  O to bude řešení problémů těžší a náročnější.  Podle našeho názoru je naprosto nezbytné posílit roli státu v ekonomice i ve společnosti a důrazně vyžadovat od státních orgánů každodenní aktivní přístup k řešení vzniklých potíží a problémů.

ČMKOS k situaci na Ukrajině

  • Zveřejněno: 09.03.2022
ČMKOS vyjadřuje plnou solidaritu ukrajinským občanům, jejichž země čelí ruské vojenské agresi, která je jasným a nezpochybnitelným porušením mezinárodního práva a především způsobuje ztráty na tom nejcennějším, na lidských životech. Válka do 21. století nepatří!

Ukrajina: Putinova válka musí skončit

  • Zveřejněno: 03.03.2022

Společné prohlášení EOK a MEOK k Ukrajině

Evropská odborová konfederace (EOK) a Mezinárodní odborová konfederace (MEOK) odsuzují ruskou invazi na Ukrajinu a požadují, aby všechny ruské síly okamžitě opustily Ukrajinu.

Útok na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva a územní celistvosti Ukrajiny jako svrchovaného a demokratického státu.

Válka do 21. století nepatří

  • Zveřejněno: 02.03.2022
Českomoravská konfederace odborových svazů vyjadřuje plnou solidaritu s ukrajinskými občany, jejichž země čelí ruské vojenské agresi. Těmito slovy ČMKOS vyjádřila svůj postoj ústy svého předsedy bezprostředně po napadení Ukrajiny. Konflikt na Ukrajině graduje, vojska devastující zemi, tisíce obětí mezi civilisty a vojenskými silami. Stovky tisíc uprchlíků byly nuceny opustit své domovy a překračují hranice do sousedních zemí. Jdou do nejistoty, protože prchají před nebezpečím války. Je to nejhorší možný scénář, který se stal bohužel realitou. „Je nezpochybnitelným porušením mezinárodního práva, a především způsobuje ztráty na tom nejcennějším, lidských životech,“ doplnil k situaci na Ukrajině předseda ČMKOS a také viceprezident Evropské odborové konfederace.