Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ale upozorňuje, že nadšení z prezentovaných čísel je předčasné. Většina zaměstnanců z tohoto „růstu“ mnoho nemá.
„Růst mezd je po letech propadu dobrou zprávou. Ale vítězství to rozhodně není. Reálné mzdy jsou stále hluboko pod úrovní roku 2021, aktuálně jsme zhruba na úrovni poloviny roku 2019,“ upozorňuje Josef Středula, předseda ČMKOS.
Za čtyři roky zdražilo zboží a služby o třetinu, mzdy to nedohnaly
Za poslední čtyři roky vzrostly v řadě komodit spotřebitelské ceny podle propočtů ČMKOS o 33,9 %. Jinými slovy: lidé dnes nakupují zboží a platí služby o třetinu dráž než v roce 2021. Přesto čistá reálná mzda stále zůstává přibližně o 5,1 % nižší než tehdy. Pokud bude pokračovat současné tempo, do úrovně roku 2021 se dostaneme nejdříve v roce 2027.
Kupní síla? Leda premiér a manažeři, běžní lidé utahují opasky
Zatímco vláda mluví o ekonomickém oživení, kupní síla většiny zaměstnanců se prokazatelně propadla. Ačkoliv vláda hovoří o dohánění německé mzdové úrovně, děje se pravý opak. Rozdíl mezi českou a německou úrovní se stále prohlubuje.
„Vláda mluví o konsolidaci, ale lidem dál utahuje opasky. Ano, premiér má kupní sílu srovnatelnou s německou už dnes, zato běžní zaměstnanci se k ní za poslední rok nepřiblížili.“ konstatuje Josef Středula.
Průměr nikoho neživí. Reálnější obraz ukazuje medián
Průměrná mzda vypadá na papíře dobře, je ale nutné jedním dechem dodat, že dvě třetiny zaměstnanců na ni nedosáhnou. O reálné mzdě většiny vypovídá mnohem lépe medián, který činil v 1. čtvrtletí letošního roku 38 385 Kč, což je o 5,3 % více než před rokem. U mužů činil 41 677 Kč, u žen pouze 35 226 Kč.
Statistiky dle CZ NACE rovněž ukazují výrazné rozdíly mezi sektory. Nejvyšší meziroční nárůst průměrné mzdy byl zaznamenán v oblasti nemovitostí (+12,4 %), profesních, vědeckých a technických činnostech (+10,9 %) a stavebnictví (+10,3 %). Nejnižší růst se týkal těžby (+3,1 %), výroby a rozvodu energií (+3,3 %).
„Statistiky mluví jasně. Běžní lidé necítí růst mezd ve své peněžence. Jen naše vláda žije ve své bublině. Miliardy korun, které vznikly díky práci lidí, končí v zahraničí místo toho, aby zlepšily veřejné služby, zvýšily mzdy a platy, anebo zůstaly v regionální ekonomice,“ varuje předseda ČMKOS.
Česká ekonomika generuje zisky, ale výsledky práce českých zaměstnanců často mizí do zahraničí. Podle ČMKOS stát nepodniká nic, aby tento trend změnil.
ČMKOS opakovaně vyzývá vládu k aktivním krokům na podporu růstu:
• Důstojný růst reálných mezd napříč všemi sektory
• Strategii, která podpoří produktivitu – nejen škrty a úspory
• Zastavení odlivu zisků do zahraničí
• Posílení vyjednávací síly zaměstnanců
„Bez prorůstové strategie, která by stavěla na zvýšení reálných příjmů, podpoře produktivity a spravedlivém rozdělení zisku, zůstaneme dál v pasti levné práce. Nechceme z Česka montovnu, kde lidé dřou za almužnu a vláda jim přitom říká, že se mají skvěle. Takovou hru už hrát nechceme,“ uzavírá Josef Středula.

