Mezinárodní den zdravotních sester. Hrdinové v bílém drží společnost pohromadě

Dne 12. května si každoročně připomínáme Mezinárodní den zdravotních sester, který je věnován oslavě a uznání práce zdravotních sester a ošetřovatelů po celém světě. Tento den byl vybrán na počest narození Florence Nightingale, průkopnice moderního ošetřovatelství, která se narodila právě 12. května 1820.

Zdravotní sestry hrají klíčovou roli v poskytování zdravotní péče. Jsou to právě zdravotní sestry, kdo se často jako první setkávají s pacienty, poskytují jim nejen odbornou pomoc, ale i psychickou podporu a lidský kontakt. Jejich práce je nepostradatelná – ať už v nemocnicích, domovech pro seniory, v domácí péči nebo na urgentních příjmech.

„Během pandemie COVID-19 se význam zdravotních sester ještě více zvýraznil. V době, kdy byla společnost paralyzovaná obavami a nejistotou, stály zdravotní sestry v první linii. Pracovaly často v nepřetržitém režimu, s omezenými ochrannými pomůckami a za hranicí svých fyzických i psychických sil,“ připomněla Radka Sokolová, místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)

Odbory dávají zdravotním sestrám silný hlas a právní jistotu

Být členem odborové organizace přináší zdravotním sestrám řadu výhod a posiluje jejich postavení na pracovišti. Odbory zajišťují kolektivní vyjednávání, které může vést k lepším pracovním podmínkám, spravedlivějšímu odměňování a větší jistotě zaměstnání. Díky silné odborové základně mohou zaměstnanci efektivně hájit své zájmy a vystupovat jednotně vůči zaměstnavatelům.

Kromě toho odbory poskytují právní pomoc, poradenství a zastupování v pracovněprávních sporech. Členství v odborech také zvyšuje možnost zaměstnanců ovlivňovat rozhodování na pracovišti a podílet se na podobě vnitřních předpisů a směrnic.

Bez sester by zdravotnictví nefungovalo. Zaslouží si důstojnost i lepší mzdy

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula oceňuje význam zdravotních sester nejen jako odborníků, ale i jako lidí, kteří nesou odpovědnost za zdraví a důstojnost pacientů.

„Zdravotní sestry si zaslouží nejen náš obdiv, ale i naši podporu. Jsou totiž hrdinkami a hrdiny každodenního života. Bez jejich nasazení by zdravotnictví nemohlo fungovat. Jsou to ženy a muži, kteří pomáhají v těch nejtěžších chvílích lidského života, často za to nejsou dostatečně ohodnoceny. Jsem hrdý na to, že právě odbory dlouhodobě bojují za jejich důstojné pracovní podmínky, mzdy i společenskou prestiž,“ doplnil Jiří Vaňásek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Dodal také, že odbory zdravotnických pracovníků patří mezi nejaktivnější a jejich práce má konkrétní výsledky. Vyjednávání Práce zdaleka nekončí. „Jak budou pro zaměstnance zdravotnictví vypadat další roky, bude záležet na tom, jak se rozdají karty v podzimních volbách. Za odbory chceme vědět, jak budou politici v příštích letech přistupovat ke zdravotnictví, pacientům a zaměstnancům, a proto plánujeme diskuzní fórum, na které pozveme předsedy politických stran, aby nám představili své záměry,“ napsala v dubnovém bulletinu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR jeho předsedkyně Bc. Dagmar Žitníková.

Středula: Podpora zdravotních sester je investicí do spravedlivějšího zdravotnictví

„Mezinárodní den zdravotních sester je nejen oslavou odvahy, odbornosti a lidskosti, ale také připomínkou, že ti, kdo pečují o zdraví druhých, si zaslouží naši plnou podporu. A právě odbory jsou tím hlasem, který nenechá zdravotní sestry stát v pozadí,“ zdůrazňuje závěrem Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podpora ze strany odborů je podle něj cestou k důstojnější a spravedlivější budoucnosti jak pro samotné zdravotní sestry, tak pro celý systém českého zdravotnictví.