Vláda není pasivním divákem ekonomického růstu

  • Zveřejněno: 23.01.2019
Exkluzivní rozhovor s premiérem Andrejem Babišem Vybíráme z témat, o kterých magazín Sondy Revue diskutoval s předsedou vlády: jednání tripartity, pokračování sociálního dialogu, strategické směry rozvoje českého hospodářství a chystaná opatření vlády v sociální oblasti pro rok 2019...

Konec trestání za nemoc, poslanci odhlasovali zrušení karenční doby

  • Zveřejněno: 22.01.2019
Josef Středula: Karenční doba už nebude ničit zdraví zaměstnanců Českomoravská konfederace odborových svazů oceňuje přístup poslanců, kteří v úterý 22. 1. 2019 zvedli ruku pro to, aby zaměstnanci už od prvního dne nemoci mohli znovu dostávat nemocenskou. Napravili tak nedávné asociální rozhodnutí senátorů a dlouholetou nespravedlnost. „V Poslanecké sněmovně zvítězil zdravý rozum a zaměstnanec, který se chce léčit, se už nemusí bát. Od roku 2008, kdy byla karenční doba zavedena, upozorňujeme na její velmi negativní zdravotní a sociální dopady. Byl to velmi citelný zásah do rozpočtu zaměstnanců v době nemoci. Kvůli nemoci se dokonce zadlužili a dnes nad některými visí hrozba exekucí. Názor, že karenční doba byla dobrým opatřením proti zneužívání nemocenské, byl ten nejhloupější argument," uvedl Josef Středula, předseda ČMKOS.

Malé firmy přidají v průměru kolem dvou procent

  • Zveřejněno: 22.01.2019
Ani v roce 2019 si zaměstnanci menších provozů výrazně nepolepší Malé firmy přidávají méně, než velké, poukazuje na to průzkum ČSOB pro MF DNES mezi firmami do 250­ zaměstnanců. Průzkum naznačuje, že ani v roce 2019 se do výraznějšího zvýšení mezd příliš nepoženou. Pracovníkům přidají sotva dvě procenta. Téměř polovina malých a středních firem dokonce o­ zvyšování mezd vůbec neuvažuje.

Job jumping je v módě

  • Zveřejněno: 22.01.2019
Nejste spokojeni v práci? Pak nastal čas na změnu zaměstnavatele Statistici koncem minulého roku ohlásili překročení hranice 30 tisíc korun u průměrné mzdy. Za třetí čtvrtletí 2018 činí dokonce 31 516 Kč. Pokud se však číslo na vaší výplatní pásce ani zdaleka nepřibližuje průměru, nedivte se. To je spíš statistická finta. Do celostátního průměru se počítá jak váš plat, tak plat vašeho šéfa, poslanců… Daleko poctivější je tedy uvést takzvaný medián.

Největší pracovní motivací je možnost pomáhat druhým

  • Zveřejněno: 22.01.2019
Co ukázalo dotazníkové šetření MZ ČR mezi nelékařským zdravotnickým personálem  S cílem zmapovat situaci a spokojenost nelékařského zdravotnického personálu napříč všemi specializacemi, obory a zdravotnickými zařízeními připravilo Ministerstvo zdravotnictví internetové dotazníkové šetření, které probíhalo od srpna do konce října loňského roku.

Začalo světové ekonomické fórum v Davosu

  • Zveřejněno: 22.01.2019
ČR reprezentuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová Desítky zástupců vlád, nadnárodních institucí, korporací, personálních společností a univerzit. To je výčet účastníků Světového ekonomického fóra, který se koná 22. ledna 2019 ve švýcarském Davosu. Českou republiku reprezentuje také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).