V Rakousku jde o sociální smír

  • Zveřejněno: 16.11.2018
Ze zahraničí: Horký podzim u našich sousedů Ačkoli to v českých médiích není patrné, Rakousko zažívá horký podzim. Důvodem jsou rozhodnutí tamní pravicové vlády, o které z českých mainstreamových médií víme vlastně jen to, že v otázce imigrace zaujímá postoje podobné těm našim. Prakticky vůbec se u nás nepíše o tom, že současná rakouská vláda dělá kroky, zhoršující postavení tamních zaměstnanců a měly by oslabit i odbory.

Dostanou pošťáci zaplaceno?

  • Zveřejněno: 16.11.2018
Poštovní služby jsou službou veřejnosti Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb obhájil 15. 11. 2018 v Senátu PČR „Petici za spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb“. Senát ve svém usnesení označil petici jako důvodnou a žádá ministerstvo vnitra a ministerstvo financí, aby ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem a Českou poštou našla a realizovala udržitelné řešení v případě ztrátových služeb. Je to další krok pro zlepšení pracovních a mzdových podmínek pošťáků.

Kratší pracovní úvazek a minimální mzda. Jak se dopočítat

  • Zveřejněno: 16.11.2018
Kratší pracovní dobu, tedy pod rozsah běžné týdenní pracovní doby 40 hodin, si může dohodnout pouze konkrétní zaměstnanec individuálně se zaměstnavatelem. Naproti tomu zkrácenou pracovní dobu předepisuje zákoník práce pro určité druhy prací nebo provozy: U zaměstnanců pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně, s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem rovněž 37,5 hodiny týdně, s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.

Přichází svět bez práce a naši politici to ignorují

  • Zveřejněno: 15.11.2018
V Česku se dohadujeme o pár stovek navýšení minimální mzdy  V Německu navrhují celoroční placené volno pro zaměstnance Tři měsíce trvalo dohadování, o kolik vláda zvedne minimální mzdu – jestli o patnáct set, jak navrhovaly odbory a ministryně Jana Maláčová, nebo o osm set, jak navrhovali čeští podnikatelé. Jenže celý tento spor začíná být k pláči, pokud se podíváme vedle do Německa, kde vládní sociální demokraté přiznávají, že placená práce časem přestane stačit k tomu, aby se lidé důstojně uživili. A přicházejí s něčím, co zní v Česku jako sci-fi: navrhují jednoroční placené volno pro zaměstnance.

Návrh novely zákona o státní službě je plný nedostatků

  • Zveřejněno: 14.11.2018
Odborový svaz státních orgánů a organizací: novelu v předložené podobě odmítáme Senát bude projednávat návrh novely zákona o státní službě. Odborový svaz státních orgánů a organizací však nadále tento návrh odmítá v předložené podobě. Podle svazu hrozí destabilizací a posílením politického vlivu na státní správu. 

Vyčerpaný trh práce motivuje podniky k robotizaci

  • Zveřejněno: 12.11.2018
Nejvíce personální krize postihla logistiku a výrobu Největší krizi kvůli nedostatku pracovních sil nyní zažívají podniky v oblasti výroby a logistiky, které se bez lidí prostě neobejdou. Mnohé firmy již v rámci boje o talenty vystřílely všechny dostupné zbraně. Stále více také začínají investovat do automatizace a robotizace.