Podpora stávkové pohotovosti z celé České republiky

  • Zveřejněno: 26.06.2023
Prakticky z každého koutu země, od zaměstnanců všech možných profesí - z domu sociální péče i z ocelárny, od zdravotních sester, hasiči, horníků i řidičů - přicházejí každý den nové a nové fotografie s projevy podpory požadavků ČMKOS a stávkové pohotovosti proti vládnímu úspornému balíčku. Stále více lidí si uvědomuje, že je třeba bránit se ozdravování veřejných financí na úkor zaměstnanců a jejich rodin. I vy se můžete zapojit! Fotky a videa posílejte na Facebooku ČMKOS, použijte hashtag #StavkováPohotovost nebo posílejte na stavkovapohotovost@cmkos.cz.

Začíná týden protestů proti vládnímu úspornému balíčku

  • Zveřejněno: 20.06.2023
První vlaštovkou týdne protestů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, který začíná až po neděli, je demonstrace ve Strakonicích 20. června. Začíná v 18:00 na parkovišti COOP a pořádá ji Odborový svaz KOVO.
Co se mimo jiné chystá na přístí týden?
  • 27. 6. od 15 hodin demonstrace v Ostravě na náměstí Jiřího z Poděbrad
  • 27. 6. od 16 hodin ve Zlíně pochod proti zlým časům od Baťovy nemocnice
  • 29. 6. od 9:30 protestní mítink odborů ve veřejné službě a správě v kongresovém sále pražského hotelu Olšanka

VIDEO: Společný postup odborů ve veřejných službách a správě (OS RoPo)

  • Zveřejněno: 07.06.2023
Tisková konference po jednání Odborových svazů ve veřejných službách a správě (OS RoPo) z 7. června 2023. Předmětem jednání byl společný postup v kontextu zveřejněného konsolidačního balíčku vládou a z něj vyplývající dopady na zaměstnance ve veřejném sektoru, reakce na zveřejnění opatření MF v materiálu "Příprava státního rozpočtu České republiky na rok 2024 a střednědobého výhledu na léta 2025 a 2026" a reakce na ignorování dvou dopisu OS RoPo předsedovi vlády, na které nabylo ze strany premiéra vůbec reagováno. To považují OS RoPo za jasné selhání sociálního dialogu a narušení sociálního smíru vládou vedenou Petrem Fialou.
 
 

Prohlášení Sněmu ČMKOS: Vláda musí obnovit sociální dialog o opatřeních, která se týkají všech občanů

  • Zveřejněno: 30.05.2023

Důsledky ekonomické krize způsobené nedávnou pandemií Covid-19 a stále probíhající válkou na Ukrajině negativně dopadají na hospodářský a sociální vývoj v České republice. Zatímco kvůli vysoké inflaci strmě rostou ceny výrobků a služeb, tak minimální nebo žádná valorizace platů, mezd a důchodů snižuje kupní sílu občanů. V téže chvíli vláda přichází s návrhy opatření nazvanými „Česko ve formě“, které ale mají podle ní zaplatit především zaměstnanci a jejich rodiny. Nadto část zaměstnanců, konkrétně zaměstnanci ve veřejné sféře, ponesou balík změn nejcitelněji. Vláda sice tvrdí, že se šetřením má stát začít u sebe, ve skutečnosti ale hodlá ušetřit zejména na lidech, kteří pro stát a pro veřejnost pracují.  Přichází s návrhy opatření, o nichž nevedla dialog se svými sociálním partnery, tedy odbory jako zástupci zaměstnanců a organizacemi zastupujícími zaměstnavatele.