• Zveřejněno: 24.02.2022
  • Autor: Group II EESC

Skupina II – Zástupci zaměstnanců odsuzuje Putinovu invazi na Ukrajinu a vyzývá k úplnému stažení ruských vojsk a k úplnému zastavení hybridní války, která je na východní Ukrajině vedena již několik let.

 

Dnes časně ráno Rusko zaútočilo na Ukrajinu a připravilo si půdu pro to, co by mohlo být plnohodnotnou invazí do země. Odsuzujeme tuto agresivní válku proti svrchované zemi a příteli a solidarizujeme s ukrajinským lidem.

Putin dal další jednostrannou agresí jasně najevo, že v geopolitické hře má přednost vůle silnějšího před mezinárodním právem. Evropa nesmí zapomínat, že se nejedná o izolovanou záležitost: jde o invazi po letech hybridní války a anexi Krymu. Stejná strategie, která byla použita v Gruzii. Navíc Putin již pohrozil válkou v plném rozsahu každému, kdo ohrožuje to, co považuje za přirozený životní prostor Ruska.

Tento útok na Ukrajinu je útokem na nás všechny, protože ruský imperialismus není slučitelný s demokracií a bezpečností v Evropě. Appeasement vůči diktátorovi, který opakovaně omezoval svobody, utlačoval ruské občany a občanskou společnost, likvidoval politické oponenty a který usiluje o obnovení velikosti své země jednu sousední zemi po druhé, je bláhovou chybou. Třicátá léta 20. století v Evropě by měla sloužit jako důrazná připomínka pro ty, kdo by snad zapomněli.

Tato invaze je pro Evropu lakmusovým papírkem, stejně jako byly ty předchozí. Pokud chce Evropa přežít, a to včetně obyvatel Ruska, musí si vzpomenout na minulé chyby. Musíme stát na straně ukrajinského lidu, ale musíme také uvažovat v dlouhodobém horizontu, nad rámec ekonomických sankcí, které již tak izolované ekonomice způsobují jen omezené škody. Protože odvádění pozornosti napadáním zemí je strategie, které se Putin v dohledné době pravděpodobně nevzdá. Evropa si musí položit otázku, co se stane příště.

Odborové svazy pamatují na to, že válečná mašinérie je živena krví pracujících, vyzývají ke stažení ruských vojsk a podporují občanskou společnost na Ukrajině i v Rusku. V přesvědčení, že tato válka v konečném důsledku poškozuje národy na obou stranách a ohrožuje řád, který zajišťuje svrchovanost všech národů, požadujeme, aby se Rusko zcela stáhlo z ukrajinského území a zastavilo hybridní válku v takzvaných "lidových republikách" na Donbase.

"Něco zásadního se změnilo," řekl Oliver Röpke, "Evropa musí být jednotná a reagovat na tuto jednostrannou agresi. Demokratické hodnoty, solidarita a sociální práva jsou klíčové, pokud chce Evropa zůstat proti této agresi jednotná. Stojíme na straně ukrajinského lidu. V Evropě a ve světě musí rozhodovat demokracie, nikoliv tanky".