J. Zavadil: Proč podporuji Rusnokovu vládu?

  • Zveřejněno: 09.07.2013

ČMKOS dlouhodobě, důrazně upozorňovala na velmi negativní ekonomické a sociální dopady vládních reforem Nečasovy vlády. Na největším protivládním protestu 21. dubna 2012 v Praze odbory veřejně odmítly, aby tento způsob vládnutí pokračoval. Důrazně zaznělo, že tato vláda prostřednictvím korupčních praktik „povýšila“ politiku na výnosný byznys. Na této demonstraci daly odbory vládě STOP a požadovaly její demisi. Nečasův kabinet nakonec skončil po nebývalém politickém skandálu, přesto se vládní politici snaží udržet za každou cenu do řádných voleb. ČMKOS naopak považuje za nejlepší východisko ze současné krize předčasné volby! Existují však obavy, že se nenajde dostatečný počet poslanců, kteří mají na předčasných volbách zájem.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Řešením jsou předčasné volby

  • Zveřejněno: 17.06.2013

Prohlášení ČMKOS a ASO.

Povinností odborů je vystupovat proti jakékoliv vládě, která zhoršuje postavení a životní úroveň zaměstnanců. To byl také hlavní důvod proč ČMKOS a ASO na tripartitě a četných demonstracích protestovaly proti reformám Nečasovy vlády, které poškodily nejvíce občany s nižšími a průměrnými příjmy.

Proč ČMKOS nedoporučuje vstupovat do důchodového spoření

  • Zveřejněno: 04.03.2013

Motto: „na soukromé spořící důchodové systémy nelze spoléhat jako na nástroj zajišťující spolehlivě přiměřené důchody, díky jejich plné závislosti na velmi nejisté výkonnosti trhů, a protože jsou – stejně jako všechny jiné důchodové systémy – nepříznivě zasaženy stárnutím“.

Stanovisko ČMKOS k zákonu o tzv. finanční ústavě

  • Zveřejněno: 31.01.2013

Na jednání Rady hospodářské a sociální dohody (RHSD) dne 20. prosince 2012 byl vládou předložen návrh zákona o tzv. finanční ústavě. Při samotném jednání RHSD byl tento bod programu stažen s tím, že bude projednán samostatně do konce ledna. Toto jednání se již neuskutečnilo.

Vláda ústy premiéra P. Nečase na předsednictvu RHSD sociálním partnerům slíbila, že v tripartitě bude návrh „finanční ústavy“ řádně projednán v termínu mezi prvním a druhým čtením v Parlamentu ČR.

ČMKOS proto považuje za nutné připomenout své původní stanovisko k tomuto zákonu, neboť je přesvědčena, že jeho přijetím by došlo k dalšímu zhoršení jak hospodářské, tak sociální situace v České republice.