Horníci z OKD Ostrava mají plnou podporu a solidaritu ČMKOS

  • Zveřejněno: 12.11.2013

Českomoravská konfederace odborových svazů, ve které jsou mimo jiné sdruženy i hornické odbory, vyjadřuje jménem všech odborových svazů plnou podporu odborům a horníkům OKD, kteří vyčerpali všechny možnosti dohodnout se na kolektivní smlouvě a v referendu rozhodli o stávce.

Požadavky ČMKOS na budoucí vládu k překonání sociální a ekonomické krize v ČR

  • Zveřejněno: 16.09.2013

Turbulence odehrávající se na politické scéně překrývají fakt prohlubující se sociální a ekonomické krize v České republice. To, že představitelé bývalé vládní koalice o krizi nehovořili, neznamená, že není. Neznamená to, že se dále nepropouští, že nepokračuje propad reálných mezd a platů, že 600 tisíc nezaměstnaných nemá reálnou šanci najít si práci a že milion českých občanů živoří pod hranicí chudoby. Ekonomika nepočká, až se vyřeší aktuální politická krize, až se politické reprezentace opět začnou zabývat problémy, které trápí miliony českých občanů.

ČMKOS již několik let upozorňuje nejdříve na riziko blížící se krize a posléze na její prohlubování a negativní důsledky. Již několik let požadujeme na vládě aktivní protikrizová (prorůstává) opatření. Již několik let se však naše úsilí míjí účinkem, přesto – či právě proto – je nutné je znovu požadovat i na vládě budoucí.

Prohlášení ČMKOS k aktuálnímu vývoji české ekonomiky

  • Zveřejněno: 14.08.2013

Ve středu 14. srpna zveřejnil Český statistický úřad předběžné odhady o vývoji hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí 2013. Vyplývá z nich, že hrubý domácí produkt změřený srovnatelně s minulými čtvrtletími, to znamená očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy jednak meziročně o 1,2 % klesl, ale současně, a to ve srovnání s 1. čtvrtletím letošního roku, byl naopak o 0,7 % vyšší.  

J. Zavadil: Proč podporuji Rusnokovu vládu?

  • Zveřejněno: 09.07.2013

ČMKOS dlouhodobě, důrazně upozorňovala na velmi negativní ekonomické a sociální dopady vládních reforem Nečasovy vlády. Na největším protivládním protestu 21. dubna 2012 v Praze odbory veřejně odmítly, aby tento způsob vládnutí pokračoval. Důrazně zaznělo, že tato vláda prostřednictvím korupčních praktik „povýšila“ politiku na výnosný byznys. Na této demonstraci daly odbory vládě STOP a požadovaly její demisi. Nečasův kabinet nakonec skončil po nebývalém politickém skandálu, přesto se vládní politici snaží udržet za každou cenu do řádných voleb. ČMKOS naopak považuje za nejlepší východisko ze současné krize předčasné volby! Existují však obavy, že se nenajde dostatečný počet poslanců, kteří mají na předčasných volbách zájem.