Výklady a stanoviska
Stanovisko ČMKOS k návrhu státního rozpočtu ČR na rok 2023
ČMKOS byl předložen během minulého týdne ve dvou „tranších“ Návrh státního rozpočtu, ve kterém absentuje celá řada zásadních opatření, které jsou dopracovávány a projednávány v současných dnech („zastropování“ cen energií pro obyvatelstvo a firmy, daně z mimořádných zisků, úsporný tarif). ČMKOS nebyla při přípravě a projednání těchto návrhů konzultována. Vyhrazuje si proto se k těmto řešením vyjádřit ve chvíli, kdy jí budou předložena v kompletním stavu, včetně propočtu dopadů na veřejné finance a jednotlivé skupiny spotřebitelů.
Stanovisko ČMKOS k Programovému prohlášení vlády

Českomoravská konfederace odborových svazů jako největší nezávislá odborová centrála v České republice sdružující členy či voliče prakticky celého politického spektra sledovala a sleduje celou řadu nastolovaných témat a způsobů řešení i úroveň politické diskuse probíhající v rámci předvolebního boje s velkými rozpaky. Velmi citlivě vnímá řadu signálů naznačujících zastavení či dokonce obrácení směru dosavadního vývoje české společnosti v oblasti sociálního partnerství a sociálního dialogu. Tyto své obavy, postoje a návrhy vtělila Českomoravská konfederace odborových svazů do svého stanoviska k Programovému prohlášení vlády, které dnes zveřejňuje.
ČMKOS k důchodové reformě
Za zásadní problém předloženého souboru zákonů k provedení důchodové reformy podle názoru ČMKOS je, že se nezabývá příjmovou stranou systému důchodového pojištění. U předložených návrhů tak chybí ukotvení, které návrhy obsažené v překládaných zákonech prováže s aktuální situací státního rozpočtu, resp. s ekonomickou realitou. Přečtěte si naše stanovisko k návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí.
Vyjádření k návrhu státního rozpočtu České republiky na rok 2021
Koronavirová krize velmi silně zasáhla nejen stávající státní rozpočet na rok 2020, ale i celý rozpočtový proces přípravy rozpočtu na rok 2021, a to v mnoha ohledech. ČMKOS považuje za velmi nešťastné, že vláda nepokračovala v dobré praxi předchozích let, a neinformovala sociální partnery, především odbory o vývoji rozpočtových prací ještě před předložením finální verze rozpočtu tripartitě. I když chápeme současnou složitou situaci, bohužel ne vše se dá zdůvodnit epidemií koronaviru. Zvláště když byla ČMKOS prakticky od jarních měsíců konfrontována s nezájmem rozhodovacích orgánů o účast zástupců odborů v poradních strukturách vlády zabývajících se přípravou opatření ke zmírnění ekonomických a sociálních důsledků koronavirové epidemie.
Celé stanovisko ČMKOS k návrhu rozpočtu na rok 2021 najdete v příloze článku.
Stanovisko ČMKOS k návrhu rozpočtu ČR 2019
Stanovisko ČMKOS předložené na jednání RHSD dne 14. září 2018.