ANALÝZA: Plnění rozpočtu na rok 2013 a odhad vývoje ekonomiky na rok 2014

  • Zveřejněno: 21.01.2014

Dne 2. ledna 2014 byl Ministerstvem financí publikován předběžný odhad výsledků hospodaření státního rozpočtu za rok 2013 a to pod velmi optimistickým nadpisem „Výsledek hospodaření státního rozpočtu nejlepší od roku 2008“.
Bývalý mistopředseda Nečasovy vlády a dvojnásobný bývalý ministr financí M. Kalousek nelenil - a aby snad nenechal nikoho na pochybách - rychle se médiím představil jako otec tohoto „ekonomického zázraku“. A nutno dodat, že právem. Vždyť výsledky a v prvé řadě důsledky státního rozpočtu roku 2013 nejsou ničím jiným než přímým pokračováním destrukční rozpočtové politiky vládních pravicových koalic předchozích let.

Ekonomický pohled ČMKOS na Koaliční smlouvu mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU–ČSL

  • Zveřejněno: 16.12.2013

Na tiskové konferenci dne 16. září 2013 prezentovala ČMKOS dokument „Požadavky ČMKOS na budoucí vládu k překonání sociální a ekonomické krize v ČR“. Tento dokument, zpracovaný na základě předchozích programových dokumentů, a to především Vize ČMKOS z roku 2012, a doporučení jednotlivých odborových svazů, rozeslala ČMKOS na konci srpna 2013 všem relevantním politickým stranám, tedy i stranám budoucí vládní koalice. ČMKOS při zaslání tohoto dokumentu upozornila politické strany, že to bude právě tento dokument, se kterým bude konfrontovat jak jejich volební programy, tak především koaliční dohodu a následné programové prohlášení nové vlády.

Prognózy ČMKOS k růstu HDP byly bohužel správné

  • Zveřejněno: 14.11.2013

Výsledky růstu Hrubého domácího produktu (HDP) za letošní třetí čtvrtletí - bohužel - potvrzují naše varování o tom, že současná hospodářská krize nekončí a ještě nebyla překonána.

Prognózy ČMKOS k růstu HDP byly bohužel správné

  • Zveřejněno: 14.11.2013

Výsledky růstu HDP za letošní třetí čtvrtletí -  bohužel - potvrzují naše varování o tom, že současná hospodářská krize nekončí a ještě nebyla překonána. Opakovaně jsme na nebezpečí pokračování této krize ve svých vystoupeních a analýzách předchozí vládu upozorňovali. Jsme přesvědčeni, že hospodářský pokles je z velké části právě důsledkem chybné hospodářské politiky Nečasovy vlády, která nepřijímala žádná opatření reálně podporující hospodářský růst.