• Zveřejněno: 07.06.2023

Petiční výbor Poslanecké sněmovny ČR převzal 31. května od zástupců ČMKOS Petici proti odchodu do důchodu v 68 letech a za dřívější odchod do důchodu zaměstnanců v náročných profesích s 81 801 podpisy. To je zatím nejúspěšnější petice v letošním roce, která do výboru doputovala. To jen potvrzuje, jak moc velkému počtu občanů tato úvaha kabinetu Petra Fialy vadí. 

O několik dní později se ve Sněmovně konalo tzv. Veřejné slyšení, kde vystoupili jak zástupci ČMKOS, tak např. MPSV, po němž členové a členky poslali petici k dalšímu projednávání zákonodárci. 

„Nebylo by tolik podpisů, kdyby to lidé nevnímali jako vážné,“ řekl poslancům předseda ČMKOS Josef Středula. 

„Řada profesí je fyzicky či psychicky velmi náročných. Navíc mnoho lidí již po 65. roce věku není v takové zdravotní kondici, aby mohli svou profesi dále vykonávat. A u opravdu těžkých zaměstnání tato situace nastává ještě dříve. Dlouhodobě proto požadujeme zkrácení věku odchodu do důchodu pro náročná povolání,“ objasňuje ČMKOS na svých webových stránkách www.ne68.cmkos.cz 

Josef Středula politiky také vyzval, aby problémy veřejných financí neřešili na úkor zaměstnanců a jejich rodin. „Pojďme hledat jiné zdroje,“ vybídl je. 

Na zmíněném veřejném slyšení politici opozice slíbili petici v parlamentním kolečku podporu.