• Zveřejněno: 14.10.2020
Bohužel bude mít čím dál více lidí hlouběji do peněženky kvůli současné krizi. Existuje ale několik finančních podpor, které vám situaci mohou ulehčit. Které to jsou?
 
 
Ošetřovné
 
Pokud je vašemu dítěti do 10 let a kvůli koronaviru byla uzavřena vaše škola, můžete využít tzv. ošetřovného. Dnes se vyplácí většinou po dobu 9 dnů, ale vláda počátkem října schválila výplatu ošetřovného po celou dobu uzavření škol.
 
Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny, a to ve výši 60 % vyměřovacího základu (vašeho průměrného platu), tedy v obdobné výši, jako v případě nemoci. Nově by se nemělo ani vyžadovat potvrzení o uzavření školy, mělo by stačit čestné prohlášení rodiče, že musí o dítě z důvodu uzavření školy pečovat. Žádost předejte svému zaměstnavateli, který ji po doplnění např. vašeho výdělku odešle na správu sociálního zabezpečení. Výše ošetřovného je však nízká. Pokud se dostanete do finanční tísně, lze si požádat o dávky státní sociální podpory, zejména příspěvek na bydlení, který vám pomůže uhradit vysoké výdaje na bydlení. Případně může vzniknout i nárok na přídavek na dítě.
 
A kde se dozvím více? Nejaktuálnější informace mají na nejbližším úřadu práce (ten dávku vyplácí). Po schválení nové podoby ošetřovného budou informace k dispozici na stránkách ministerstva práce - https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru
 
 
 
Podpora v nezaměstnanosti
 
Přišli jste o práci a teď nevíte, co dělat? Neostýchejte si zažádat o podporu v nezaměstnanosti. Je to základní pomoc, která vás ochrání před chudobou. Jak na to?
 
Úřad práce, který vás zařadí do registru nezaměstnaných osob. Na úřadě vyplňte na úřadě žádost o podporu v nezaměstnanosti. Registrace na úřadě práce je důležitá i proto, že pak za Vás úřad platí zdravotní pojištění, které byste jinak jako osoby bez příjmů museli platit sami. Podpora je vyplácena v závislosti na vašem věku po dobu 5 (osoby do 50 let) až 11 měsíců (osoby starší 55 let), a to ve výši 65 % po dobu prvních 2 měsíců, 50 % další 2 měsíce a po zbývající měsíce ve výši 45 % průměrného čistého výdělku v předcházejícím čtvrtletí.
 
Bližší informace vám poskytne úřad práce. V celé republice je však v souvislosti s pandemií v současné době sjednocena doba, kdy je úřad práce otevřen pro veřejnost - a to na pondělí a středu od 8 do 13 hodin. Řada podkladů a žádostí se dá ale zaslat elektronicky! Informujte se, prosím, na úřadě práce podle vašeho místa trvalého pobytu.
 
 
 
Hmotná nouze a doplatek na bydlení
 
Finanční tíseň je nepříjemná a může se stát každému... Pokud jste už požádali o běžné dávky, na které vám vzniká se sociální situací nárok (ošetřovné, podpora v nezaměstnanosti atd.), případně nemáte na tyto dávky nárok a váš příjem výrazně poklesl, můžete na úřadě práce požádat o dávky pomoci v hmotné nouzi - nebo doplatek na bydlení.
 
Ty vám budou poskytnuty, pokud příjem klesl pod vaše životní minimum (konkrétně vám bude poskytnut příspěvek na živobytí), nebo když vám po úhradě výdajů na bydlení nezbude ani životní minimum (konkrétně doplatek na bydlení). Částky životního minima lze nalézt na stránkách MPSV (https://zkratsi.net/minimum) V případě těchto dávek se však posuzuje celková sociální situace žadatele, tedy nejen vaše příjmy, ale i váš majetek.
 
Pokud tyto dávky nezískáte a máte problém s úhradou základních životních potřeb, můžete požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Podrobné informace vám sdělí úřad práce.