Tripartita o zvyšování daní živnostníkům vůbec nejednala

ČMKOS  se jménem předsedy Milana Štěcha velmi ostře ohrazuje  proti článku uveřejněném dne  3. února 2010 na  titulní straně Hospodářských novin. Naprosto  neobjektivně  informuje o závěrech jednání Rady hospodářské a sociální dohody – tripartity,  která  shodně přijala  38 krátkodobých opatření  pro východiska z krize  a řešení jejich důsledků.

Vytržením z kontextu a zavádějícím titulkem Hospodářské noviny straší veřejnost, že odbory na tripartitě prosadily  zvyšování daní živnostníkům. Pravda je taková, že  ČMKOS několik let upozorňuje pouze  na  rozdíl v odvodech na sociální pojištění,  které je ve srovnání s OSVČ vůči zaměstnancům diskriminační. Například v roce 2007 zaměstnanec s průměrnou mzdou odvedl  měsíčně  téměř  pět tisíc korun na celkovém  pojistném,  zatímco OSVČ necelých  2000 korun. Odbory varují před nebezpečím  časované bomby, kdy  OSVČ při odchodu do důchodu už nyní mají  proto o třetinu nižší důchody a budou se  dostávat do složité  sociální situace. ČMKOS upozorňuje rovněž na skutečnost, že zaměstnavatelé zneužívají krize a často nutí zaměstnance do tzv. švarcsystému,  tato praxe se nyní velmi rozmáhá a poškozuje odvody na celý důchodový systém.  

Rada hospodářské a sociální dohody se shodla pouze na analyzování této nerovnosti.

 

Portál ČMKOS

Odbory-online.cz

poradenský portál pro ochranu vašich práv

Regionální právní poradna
on-line

Přehled regionálních poradenských center pro zaměstnance (RPC PZ) 

 

esondy

zpravodajský portál pro sebevědomé zaměstnance a firemní kulturu

Hospodářská krize

1.4.2010 12:48

O jedné slevě na DPH

Současné diskuse o rozsahu poskytovaných daňových slev zatím směřují jen k jednomu jevu – k tzv. zaměstnaneckým benefitům. Připomeňme, že jde především o poskytování slev na dani z přidané hodnoty pro stravenky, ubytování (jde-li o vlastní firemní zařízení) a také režijní jízdenky a některé další.  

Dolní navigace